Pod prawo którego kraju podlegać będzie umowa pomiędzy pośrednikiem a DEVETOPER?
Prawo, które będzie miało zastosowanie do umowy zawartej między pośrednikiem nieruchomość z Polski, a platformą DEVETOPER, zależy od kilku czynników, w tym od treści samej umowy, miejsca realizacji umowy, a także od międzynarodowych przepisów i konwencji, które mogą mieć zastosowanie. Kluczowe aspekty to:
- Wybór prawa w umowie: Strony umowy mogą wybrać prawo, które będzie miało zastosowanie do ich umowy. Taki wybór powinien być wyraźnie określony w umowie. Na przykład, strony mogą zdecydować, że umowa będzie podlegać prawu polskiemu lub kraju w którym ma swój oddział platforma DEVETOPER.
- Miejsce położenia nieruchomości: Zazwyczaj w sprawach dotyczących nieruchomości stosuje się prawo kraju, w którym nieruchomość się znajduje. Oznacza to, że w przypadku kupna nieruchomości np: w Hiszpanii, bardzo prawdopodobne jest, że do transakcji będzie miało zastosowanie prawo hiszpańskie, jeżeli kupujemy w np.: w Chorwacji to prawo Chorwackie, a wszystko to szczególnie w kwestiach bezpośrednio związanych z przeniesieniem własności.
- Międzynarodowe konwencje: W niektórych przypadkach do określenia właściwego prawa mogą mieć zastosowanie międzynarodowe konwencje, na przykład Rzym I w sprawach zobowiązań umownych, które określają zasady wyboru prawa mającego zastosowanie do umów cywilnych i handlowych.