Jak to jest z tym Leasholdem w Tajlandii?

Słowo leashold napawa moich rozmówców pytających o zakup nieruchomości w Tajlandii, strachem.

Często słyszę: czy to prawda, że obcokrajowcy nie mogą kupić ziemi na własność? Tak, to prawda. Ale nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w Polsce mieliśmy i mamy do tej pory w niektórych miejscach, podobną sytuację. Mam na myśli nasze polskie użytkowanie wieczyste gruntów. Aby wytłumaczyć dokładnie jak to działa, przedstawię kilka faktów historycznych. 

Użytkowanie wieczyste to prawo rzeczowe, które w Polsce istniało od 1961 roku i umożliwiało korzystanie z gruntów należących do państwa lub samorządów przez osoby fizyczne lub prawne. Było to rozwiązanie pośrednie między prawem własności a najmem, zbliżone do leaseholdu. Zostało wprowadzone w celu ułatwienia użytkownikom dostępu do gruntów państwowych i miejskich, jednocześnie pozostawiając prawo własności w rękach publicznych. Od 1 stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało stopniowo przekształcone w prawo własności na mocy ustawy. Proces ten ma na celu uproszczenie systemu własności nieruchomości w Polsce i zwiększenie pewności prawnej właścicieli budynków znajdujących się na takich gruntach. I gdyby nie zmiany w przepisach, to umowy użytkowania podpisane w 1961 r. kończyłyby się za 36 lat. Jestem pewna, że nikt nie pomyślał o tym, nigdy wcześniej.

A teraz przytoczę przykład z mojego zawodowego doświadczenia. W Gorzowie Wlkp. na ulicy Janockiego deweloper wybudował domy w zabudowie szeregowej. Mój klient kupił taki dom już z rynku wtórnego, przy czym budynek stał się jego własnością (freehold), natomiast grunt, na którym był on posadowiony, znajdował się w użytkowaniu wieczystym (leashold).

Jak więc widać, znamy taki rodzaj umowy z własnego podwórka. W Tajlandii w podobny sposób możemy nabyć villę na własność, ale grunt uzyskamy na wynajem, czyli podpiszemy umowę leasholdu.

Jakie są wobec tego różnice pomiędzy użytkowaniem wieczystym w Polsce, a leasholdem w Tajlandii?

Użytkowanie wieczyste w Polsce

Leashold w Tajlandii

Umowa podpisana z właścicielem gruntu, czyli Skarbem Państwa

Umowa podpisana z deweloperem lub prywatnym właścicielem gruntu

Długość trwania umowy 99 lat (rzadziej na 40 lub 50 lat) z możliwością przedłużenia

Długość trwania umowy 30 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 30 i następne 30 lat = 90 lat

Użytkowanie wieczyste można sprzedać, dziedziczyć lub przekazać, ale właścicielem gruntu pozostaje państwo lub gmina

Umowę można sprzedać, dziedziczyć lub przekazać, ale właścicielem gruntu pozostanie deweloper lub prywatna osoba

Użytkownik wieczysty może budować na działce i traktować budynki jako swoją własność

Umowa leasingu uprawnia do tego, aby obcokrajowiec mógł budować na działce i traktować budynki jako swoją własność

Użytkownik wnosi jednorazową opłatę przy ustanowieniu prawa oraz coroczną opłatę za użytkowanie, zależną od wartości nieruchomości.

Użytkownik wnosi jednorazową opłatę przy ustanowieniu prawa oraz coroczną opłatę za użytkowanie, zależną od wartości nieruchomości.

Czy masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że znamy leashold, tylko pod inną, unikalną nazwą: użytkowanie wieczyste?

Oczywiście przy zakupie nieruchomości w Tajlandii, warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości, znającego lokalne przepisy. Pomoc profesjonalisty, to bezpieczeństwo i pewność, że transakcja będzie zgodna z przepisami prawa. 

“PlatformaDEVETOPER rewolucjonizuje rynek nieruchomości, umożliwiając pośrednikom w Polsce realizację sprzedaży nowych nieruchomości za granicą bez konieczności wyjazdu. Zyskują oni nie tylko na czasie, ale także otrzymują najwyższą kwotę prowizji w branży, aż do 50%. Czy korzystałeś już z platformy DEVETOPER? Jakie są Twoje wrażenia? Podziel się nimi w mediach społacznościowych! A jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się na DEVETOPER, teraz jest najlepszy moment, aby to zrobić.”

Podobne wpisy